Украинский портАл
 


УКРАЇНА І НАТО: НА РОЗДОРІЖЖІ

У відносинах з НАТО Україна нині перебуває на роздоріжжі. Один із шляхів може привести її до членства в Альянсі і дати можливість стати цивілізованою європейською державою із захищеним суверенітетом та національною безпекою. Вибір другого шляху може привести до відмови від євроатлантичних прагнень і мати малопередбачувані наслідки.

Хоча після Помаранчевої революції країна зробила багатообіцяючі кроки на шляху до членства в НАТО, пізніше цей процес уповільнився через непевну політичну ситуацію, що виникла у зв'язку з парламентськими виборами у березні 2006 року та формуванням нового уряду.

Членство в НАТО відповідало 6 стратегічним інтересам України і являло б собою цивілізаційний вибір. Воно дало б Україні вагомі гарантії збереження національної ідентичності, захисту її суверенітету та територіальної цілісності і сприяло б поглибленню демократичних перетворень. Подальший поступ на шляху до євроатлантичних стандартів був би також стимулом для розвитку української національної культури та культури національних меншин, для розвитку її громадянського суспільства.

Іншою альтернативою є євразійський напрямок, де нас очікує спільнота країн Співдружності з авторитарними чи напівавторитарними режимами, "тіньовою" економікою, маргіналізованим і духовно спустошеним суспільством. Вибір такого шляху вітали б ті, хто вважає, що незалежність України суперечить життєвим геополітичним інтересам Росії та її намаганням повернути собі статус супердержави.

Григорій Перепелиця - професор, доктор політичних наук, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академїї України при МЗС України.


МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ КОМІСІЇ УКРАЇНА - НАТО

яценюк та схеффер27 квітня 207-го року міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк взяв участь у засіданні Комісії Україна - НАТО, що відбулось в Осло, Норвегія. Ця неформальна зустріч дала можливість міністру ознайомити своїх колег з країн Альянсу з політичною ситуацією в Україні. Міністри також отримали можливість обмінятись поглядами на ключові аспекти співпраці.

Міністр Яценюк запевнив країни Альянсу в тому, що Україна обов'язково подолає поточні політичні труднощі. Він наголосив на незмінності курсу України на більш тісну інтеграцію в єроатлантичні структури. Міністр також вказав на те, що уряд України виділив кошти на широкомасштабну кампанію інформування громадськості, спрямовану на роз'яснення відносин Украєїни з НАТО.

Він також наголосив на необхідності продовження політичного діалогу на вищому рівні, а також на важливості плану дій Україна - НАТО, який забезпечус Україну "дорожньою картою" на шляху ключових реформ. Зокрема, він зупинився на конкретних перевагах, які приносить Україні проект Цільового фонду зі знищення арсеналів легкої і стрілецької зброї, а також різні ініціативи, які здійснюються під керівництвом НАТО щодо облаштування і перепідготовки колишніх військовослужбовців.

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер висловив подяку за внесок, який Україна робить в операції на чолі з НАТО в Косовому і Тренувальну місію в Іраку. Він також зазначив, що вже завершусться остаточне уточнення деталей підтримки, яку Україна надаватиме морській антитерористичній операції НАТО на Середземномор'ї, а також участі українських медиків у роботі Групи з відбудови провінцій в Афганістані, яку очолюе Литва.


9 ЛИПНЯ 2007-ГО РОКУ ВИПОВНИЛАСЬ ДЕСЯТА РІЧНИЦЯ ПІДПИСАННЯ ХАРТІЇ ПРО ОСОБЛИВЕ ПАРТНЕРСТВО МІЖ КРАЇНОЮ І НАТО

Морозов і Схеффер на урочистому засіданніХартія була підписана керівниками України і країн-членів Альянсу на саміті у Мадриді 9 липня 1997 року. В ній визначено сфери, в яких між Україною і НАТО ведуться консультації, співпраця, а також передбачене створення КУН - Комісії Україна-НАТО, яка має підтримувати процес консультацій і бути форумом для цих консультацій.

Відкриваючи засідання, присвячене десятиріччю Хартії, Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер зазначив: "Наші двері, як я неодноразово говорив, залишаються відкритими. Але рішення про майбутне нашого Особливого партнерства великою мірою знаходиться у руках українського народу і обраних ним керівників".

У своему виступі посол України Костянтин Морозов наголосив на тому, що "Хартія забезпечила відносини між Україною і НАТО якісно новими механізмами, які залишаються надзвичайно цінними і пріоритетними".

Посли обговорили основні досягнення за останні десять років і перспективи подальшого розвитку партнерства Україна - НАТО.

Вони зупинились на внеску цього партнерства у євроатлантичну безпеку та на активній підтримці, яку Україна надає операціям і місіям під керівництвом НАТО. Вони також вітали практичну співпрацю з широкого кола питань у рамках цього партнерства, зокрема в сфері оборонної реформи.

Посли наголосили на досягненнях України у виконанні Плану дій Україна - НАТО 2002 та Інтенсифікованого діалогу щодо прагнення України до членства в Альянсі та відповідних реформ, які були започатковані у 2005-го року.


ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ БЕРУТЬ УЧАСТЬ В ОПЕРАЦІЇ "АКТИВНІ ЗУСИЛЛЯ"

корвет Тернопіль23 травня 2007 року корвет українських ВМС заступив на чергування у Середземному морі в рамках виконання операції НАТО "Активні зусилля".

Північноатлантична рада, яка є головним керівним органом НАТО, дала дозвіл на участь українського корабля після того, як він успішно завершив двотижневе "тренування з об'єднання зусиль" із силами НАТО. 3 метою підготовки до операції у листопаді 2006 року корвет "Тернопіль" здійснив також "тренувальне ознайомлення з місіею" у Середземномор'ї.

Восени очікується прибуття другого корабля - корвета "Луцьк". Передбачаеться, що третій корабель, фрегат "Сагайдачний", візьме участь в операції 2008-го року.

Операція "Активні зусилля" е частиною внеску НАТО в боротьбу з тероризмом на морі.

Започаткована у жовтні 2001 року, вона полягае у здійсненні нагляду і контролю над основними судноплавними маршрутами в Середземномор'ї. На цей час підрозділи, що беруть участь в операції, здійснили понад 100 інспекційних висадок на борт торговельних суден у морі.

У 2004 році в НАТО було прийнято рішення заручитись підтримкою краiї-партнерів та країн-учасниць Середземноморського діалогу та ряду інших країн. Першою країною-партнером, яка надіслала свій корабель на підтримку операції у вересні 2006 року, була Росія.
 
міфи про НАТО

зарубки НАТО

шпаргалка НАТО
інші веб-сторінки цього автора
ностальгія за помаранчем

Історико-культурний заповідник БУША
Обласна організація Спілки письменників України
 
COPYRIGHT © RODOSLAV-2007