Украинский портАл
 


ДЕРЖАВИ-ЧЛЕНИ АЛЬЯНСУ

На початку 1990-х рр. окремі східноевропейські країни визначили для себе, що їхнім інтересам у галузі безпеки найліпше відповідае вступ до НАТО і задекларували свій намір претендувати на членство в Альянсі. Три колишніх країни-партнера: Чеська Республіка, Угорщина та Польща вступили до НАТО у березні 1999 року, довівши кількість членів Альянсу до 19.

Під час Празького саміту НАТО у листопаді 2002 року ще семи країнам: Болгарії, Естонії, Латвії, Литві, Румунії, Словаччині та Словенії було запропоновано розпочати переговори щодо приеднання. Наприкінці березня 2004 року ці країни офіційно стали членами НАТО.

Сім нових країн-членів та інші держави-кандидати були учасницями програми НАТО "План дій щодо членства", яку було впроваджено 1999 року з метою надання допомоги зацікавленим країнам-партнерам щодо їхньої підготовки до можливого вступу до Альянсу. У рамках цього Плану кандидати отримують практичні консультації та цільову допомогу.

У свою чергу країни-кандидати мають досягти певних політичних цілей, як-то мирне розв'язання територіальних суперечок, забезпечення поваги до демократичних процедур та верховенства права,встановлення демократичного контролю над збройними силами тощо. Участь у Плані не є автоматичною гарантіею майбутнього вступу, проте значною мірою сприяє проведенню адаптації збройних сил та підготовці до виконання обов'язків та зобов'язань, що випливають із членства в Альянсі.

Уряди країн НАТО чітко заявили, що розширення Альянсу не є метою як таке. Цей процес вбача'ться способом поширити безпеку, якою користуються члени НАТО, на ширший регіон та зміцнити стабільність у Європі вцілому. Процес розширення допомагае запобігти конфліктам, оскільки сама перспектива можливого членства спонукае країн-кандидатів намагатися врегулювати будь-які суперечки з сусідами мирним шляхом та просувати вперед процес реформ та демократизації.

До того ж вступ до НАТО не лише принесе новим країнам-членам переваги від членства, але й потребуватиме від них здатності робити внесок щодо гарантування загальної безпеки усіх інших членів. Тобто вони мають бути "постачальниками", а не лише "споживачами".

прапори держав-членів НАТО
 
міфи про НАТО

зарубки НАТО

шпаргалка НАТО
інші веб-сторінки цього автора
ностальгія за помаранчем

Історико-культурний заповідник БУША
Обласна організація Спілки письменників України
 
COPYRIGHT © RODOSLAV-2007