Украинский портАл
 


ДОВКІЛЛЯ ТА БЕЗПЕКА

Значним кроком на шляху поєднання питань навколишнього середовища та безпеки і стабільносгі було започаткування у 2002 році спільної ініціативи "3 охорони навколишнього середовища і безпеки" під егідою Організацїі з безпеки і співробітництва в Європі, Програми ООН із захисту довкілля та Програми розвитку ООН. Основну увагу у рамках Ініціативи приділено найбільш вразливим регіонам Балкан, Кавказу та Центральної Азії.

Оскільки програми "Безпека через науку" і Комітету з проблем сучасного суспільства спрямовані на сприяння безпеці через розвиток співробітництва наукового і природоохоронного характеру з науковцими країн-партнерів зазначених рсгіонів, вони стали частиною ініціативи "3 охорони навколишнього середовища і безпеки". 3аходи у рамках ціеї програми узгоджуються, а інформація про роботу та ії результати поширюється серед відповідних агенцій цих регіонів. У свою чергу, це сприяє більшій дієвості спільних заходів.

Програма Комiтету з проблем сучасного суспільства розглядас проблеми навколишнього середовища та суспільства, об'єднуючи національні агенції для співпраці у рамках коротко- та довгострокових проектів у цiй галузі. Ця програма є унікальним форумом для обміну знаннями і досвідом з технічних, наукових та політичних аспектів соціальних та природничих питань між представниками країн-партнерів та країн-членів НАТО як цивільними, так і військовими. Дiяльність Комiтету визначається ключовими питаннями в галузі безпеки.

Серед інших потенційних, хоч і не таких очевидных, загроз безпеці та стабільності є занепад навколишнього середовища, наприклад, поширення пустель, ерозія земель або забруднення водних шляхів загального використання, а також брак невідновлюваних ресурсів, що можуть призвести до виникнення регіональних або прикордонних конфліктів.

Вирішення таких проблем часто вимагає не лише наукових технологій, "ноу-хау", а й багатосторонніх дій. З ціею метою НАТО підтримуеє проекти та дослідження, спрямовані на використання найкращих сучасних наукових розробок та залучення основних країн, яких зачіпає дана проблема.

Світ став би безпечнішим, якби можна було прогнозувати природні катастрофи, зменшувати їх наслідки або, що навіть краще, взагалі уникати їх. Ці питання становлять ключовий інтерес для багатьох країн-партнерів.

НАТО здійснює низку проектів, спрямованих на зменшення руйнівного впливу сильних землетрусів з метою скорочення кількості загиблих, завданих матеріальних збитків, порушення загального економічного та соціального ладу. У рамках таких проектів розглядається можливість посилення стійкості будівель у разі землетрусів, або, наприклад, здійснюється збір даних про сейсмологічні та геологічні характеристики регіону для укладання карт сейсмічної небезпеки, котрі при плануванні міст допомагали б вирішувати, які саме будинки можна безпечно будувати в сейсмонебезпечних регіонах. Також забезпечується підтримка проектів розробки систем раннього попередження та систем управління повенями.

На карті, вказано ступінь ушкодженя житлових будинків у Бішкеку, спричинені сейсмічною діяльністю. Найтемнішим кольором вказано ступінь враження 95 відсотків. Кожна наступна градація кольору вказує на зменшення руйнувань на 10 відсотків.

У рамках проекту, що фінансується НАТО, фахівці з питань землетрусів з Туреччини допомагають своїм узбецьким та киргизьким колегам розробити карти небезпечних районів у столицях Ташкенті та Бішкеку. Такі карти допоможуть фахівцям з планування міст у прийнятті рішень щодо будівництва нових споруд та укріплення вже існуючих.


 
міфи про НАТО

зарубки НАТО

шпаргалка НАТО
інші веб-сторінки цього автора
ностальгія за помаранчем

Історико-культурний заповідник БУША
Обласна організація Спілки письменників України
 
COPYRIGHT © RODOSLAV-2007