Украинский портАл
 


ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ

У ХХІ столітті НАТО значною мірою змінилося порівняно з організацією, створеною у 1949 році. Протягом більш ніж півсторіччя свого існування як власне Альянс, так і світ загалом змінилися так разюче, що засновники НАТО не могли б навіть собі уявити.

Нинішнє НАТО - це вже не та організація, яка протягом чотирьох десятиліть за часів холодної війни обороняла країни Західної Европи або пильнувала перехідний період у Європі після завершення холодної війни у 90-ті роки. Враховуючи вступ нових країн, процес постійної адаптації є неминучим, адже тепер організація має захищати інтереси більшої кількості держав, водночас зберігши здатність вчасно ухвалювати рішення. Насправді, поряд зі змінами у стратегічному середовищі, темпи розвитку самого НАТО мають прискоритися, щоб Альянс міг протистояти новим загрозам.

Хоча характер загроз, з якими стикаються держави-члени НАТО та спосіб, у який НАТО намагаеться їх розв'язати, змінюються, постулати взаемодії усередині Альянсу залишаються вірними принципам Вашингтонського договору. НАТО забезпечує рамки для військово-політичної співпраці між країнами по обидва боки Атлантики щодо протистояння викликам у галузі безпеки і поєднуе европейські та північноамериканські країни, водночас прагнучи задовольнити інтереси окремих країн-членів.

Поточна трансформація НАТО є частиною загального процесу, спрямованого на підвищення рівня безпеки країн-членів Альянсу та гарантування майбутньої стабільності та процвітання на євроатлантичному просторі загалом. Після Празького саміту країни-члени НАТО активізували свої зусилля, прагнучи адаптувати НАТО до нинішніх викликів, зокрема, щодо захисту спільних цінностей, таких як повага до демократії та прав людини, у галузі боротьби з міжнародним тероризмом та загрозою, що походить від поширення зброї масового знищення.


ТРАНСФОРМАЦІЯ АЛЬЯНСУ

інаугурація Обєднаного командування НАТО зпитань трансформаціїНа тлі змін, які продовжують відбуватися у середовищі безпеки, Альянс теж має змінитися, щоб зберегти свою ефективність. НАТО прагне по-новому урівноважити свої традиційні завдання, які зосереджені на території Європи з необхідністю реаryвання на нові глобальні загрози безпеці. Для виконання цих нових місій Альянс також потребує вдосконаленого військового потенціалу, зокрема, стосовно забезпечення здатності швидкого реагування та необхідної гнучкості, зважаючи на характер нових викликів.

Празький саміт НАТО дав старт широкомасштабному процесу трансформацій в усіх цих галузях задля того, щоб забезпечити здатність Альянсу так само ефективно протистояти викликам у галузі безпеки у ХХІ столітті, як це було стосовно загроз у минулому.

Роль НАТО у галузі боротьби з тероризмом вималювалася у Празі внаслідок ухвалення військової концепції захисту від тероризму, визначення конкретного військового потенціалу, необхідного для втілення ціеї нової місії, досягнення домовленості щодо Плану дій "Партнерство проти тероризму", а також у контексті висловленої країнами-членами НАТО готовності підтримувати зусилля світової спільноти.

Саме ці кроки створили основу для подальших дій, зокрема, переходу Міжнародних сил сприяння безпеці (МССБ) на території Афганістану під командування НАТО та надання допомоги Польщі щодо управління нею сектором стабілізаційних сил в Іраку.

Під час Празького саміту лідери країн НАТО взяли на себе конкретні політичні зобов'язання - вдосконалити потенціал у ключових галузях ведення сучасних військових операцій. Коли ця іціатива, так зване "Празьке зобов'язання у галузі удосконалення потенціалу" буде цілком виконане, у Європі кількість великих літаків, здатних перевозити війська на далекі відстані, збільшиться у чотири рази, буде створений резерв літаківзаправників, більшість сил НАТО оперативного розгортання буде забезпечено обладнанням для захисту від хімічної, радіологічної, біологічної та ядерної зброї, а також буде на 40 відсотків збільшено запаси неамериканської зброї точного наведення, що доставляеться повітрям.

Водночас країни - члени НАТО погодилися створити передові за технологічним оснащенням Сили швидкого реагування, які будуть здатні швидко переміщуватися, де б вони не були потрібні, та які стануть центром зосередження зусиль стосовно загального поліпшення військового потенціалу Альянсу та сприяння його подальшій трансформації. Лідери країн НАТО також ухвалили план створення нової, менш чисельної та більш ефективної військової командної структури.

Надалі НАТО матиме два стратегічних командування - Командування з питань операцій, розташоване у Європі, в Бельгії, та Командування з питань трансформацій, постійно розташоване у США, але з представництвом у Європі. Останне відповідатиме за поточну трансформацію військового потенціалу Альянсу.

У березні 2004 року кількість країн-членів НАТО збільшилася до 26. Втім, до останнього часу робочі процедури, розроблені ще у 50-ті рр. для організації у складі 12 країн, переважно не змінювалися. Щоб ефективно працювати за умов нового стратегічного середовища, країни-члени НАТО визнали потребу забезпечити більшу гнучкість, а для цього - скоротити кількість бюрократичних структур.

І знову-таки Празький саміт став відправною точкою у цьому плані. Кількість комітетів, яких раніше налічувалося 467, було скорочено на 30 відсотків. Віднині більше рішень ухвалюватиметься підкомітетами, що дасть змогу Північноатлантичній раді приділити більше часу стратегічним питанням, хоча й за нею залишатиметься функція найвищого органу, що ухвалює рішення в НАТО. Були також вдосконалені процедури проведення засідань на рівні міністрів, щоб їхні учасники могли зосередитися на сутності питань. Очікується, що з часом ці зміни мають допомогти створити більш сучасну та ефективну модель роботи у рамках Альянсу.

Усі ці численні реформи, ініціативи та програми, що їх було ухвалено в Празі, становитимуть основу діяльності Альянсу на прийдешні роки, але увагу буде насамперед зосереджено на реалістичних та досяжних цілях, які належним чином співвідносилися б із завданням щодо гарантування безпеки територій, населення та збройних сил держав-членів НАТО перед обличчям сучасних загроз та викликів.
 
міфи про НАТО

зарубки НАТО

шпаргалка НАТО
інші веб-сторінки цього автора
ностальгія за помаранчем

Історико-культурний заповідник БУША
Обласна організація Спілки письменників України
 
COPYRIGHT © RODOSLAV-2007